Szájhigiénia
Fontos a megfelelő szájhigiénia!
Tudjuk, hogy szájüregünkben a baktériumok billiói tartózkodnak. Ha ezeket a legkisebb élőlényeket nem pusztítjuk el, úgy ezek akadálytalanul szaporodnak. Először foglepedék és plakk, majd fogkő keletkezik. Ez nemcsak gusztustalan és szaga van, de elősegíti a fogszuvasodást és az íngyulladást is. Baktériumok és gombák, ostoros állatkák és amőbák, - a szánkban több száz félé mikroorganizmus lakik. Benépesítik a szájüreget, a nyelvet és a fogakat: mintegy egy billió baktérium van egy grammnyi foglepedékben, egy milliárd található egy milliliter nyálban A fogkefe segítségével sem tudjuk teljes mértékben kitisztítani a kártékony mikroorganizmusok sokaságát.
Ezek a parányi élőlények először akkor válnak veszélyessé, amikor mi alkalmat adunk nekik az elburjánzásra, a hiányos száj higiénia révén. Ezután nem férnek hozzá többé a nyálban a fertőtlenítő enzimek. Rohamosan elszaporodnak és később egy tömött fogfilcet képeznek.
Köztudott, hogy a baktériumok savat termelnek, ami a fogzománcot szétmarja. A kérdéses baktériumok anyagcseréje következtében bűzös gázok, mint kénhidrogén és ammóniák keletkeznek. Minél vastagabbra nő a baktérium réteg, annál inkább bűzlik a száj.
Ha a baktériumok bizonyos fehérjéket felbomlasztanak enzimek segítségével a szájban, úgy édeskés holttest szag érezhető, olyan ami rothadáskor keletkezik.
A baktériumok a fognyak irányában kúsznak, a fogak és a fogíny közti átmenet felé, aztán fogíny tasakot alakítanak ki, amelyek a fog alsó végét veszik körül igen rövid idő alatt. A szövetek megdagadnak, fájdalom keletkezik, a fognyaktól kezdve feloldódnak és fokozatosan feltárulnak. Ezután válik, fájdalmasan érzékennyé.
Ha fogainkat nem rendszeresen gondozzuk, akkor a fogak között ételmaradékok maradnak Ezek kiváló táptalajok a baktériumok számára. A baktériumok a váladékukkal együtt képezik a plakkokat, amit lepedéknek is nevezünk. A legjobb lerakódási hely az ínyszél, a fogak közti terület, a hasadékok és az ínytasakok.
A lepedék a foghoz tapadva marad, majd végül fogkövet képez. Ha néhány napig nem tisztítjuk a fogakat, már kialakulhat ez a probléma, majd a plakk megkeményedik. Azután a baktériumréteg a fogzománcon keveredik az ételmaradékokkal és a nyál ásványi anyagaival. Megvastagodik, kemény masszává válik,és elmeszesedik.
Fogkő mindig ott képződik, ahol különösen sok nyál van, a felső és hátsó fogak külső oldalán és a metsző fogakon, belülről. Sajnos ezeket a régiókat a fogkefe sem érinti. Orvosi segítség szükséges eltávolításához.
A plakkok és a fogkő a fogbetegségek egész sorának a legjobb előkészítője,táptalaja. Számos esetben következményként felléphet fogszuvasodás, a fogíny gyulladása, valamint a fogtartó apparátus a fogágy gyulladása.