Összetétele: kb. 20 %-a szilárd állomány, amelynek 70%-a baktérium, mely nagyobb része anaerob (oxigén jelenléte nélkül szaporodik) kisebb része aerob bacterium (oxygen jelenlétében szaporodik).
A fogszuvasodás, az íny és a fogágy megbetegedései is a plakkflóra káros hatására keletkeznek.
Az ép zománc és a dentális plakk között zajló biokémiai folyamatok egyensúlya a szénhidrát bevitel után megbomlik, a plakk Ph értéke a kritikus érték (5,2-5,7) alá esik, savas irányba tolódik, amely a zománcban lévő ásványi anyagok kioldódásához vezet , mely alapját képezi a fogszuvasodásnak.
A fogágy (a fogakat rögzítő szövetek együttese) szerkezete a plakk miatt fennálló gyulladás következtében károsodik. Vérző íny, duzzanat, fájdalom, tasakképződés, csontpusztulás, fog mozgathatóság formájában. Természetes, hogy lepedék képződik minden olyan felszínen, amely a rágás során nem tisztul meg, ill. amelyet a fogmosás során nem tisztítunk meg.
Képződését elősegítheti:
- szabálytalan torlódott fogak (nehéz tisztítási felület)
- helytelenül készített vagy rosszul záró tömések
- helytelenül készített vagy rosszul záró koronák, hidak, fogsorok
- nyál mennyiségének csökkenése
- nem utolsó sorban a dohányzás
A tökéletes plakkmentesség elérésére fogköztisztító eszközök alkalmazása is szükséges, mint például a fogselyem.
Fogselyem – számtalan igen vékony, de erős elemi szálakból áll, a több száz elemi selyemszál szétterül a fognyakon, behatol az ínyszél alá, tisztítja a szomszédos fogfelszínek összefekvő oldalait. Hátránya, hogy használata időigényes és szakszerű mozdulatokat igényel. Azonban másod- harmadnaponkénti használata javasolt. Viaszolt és fluoridos kivitelben is kapható.
Superfloss – „cipőfűzőkre” emlékeztet. Elsősorban rögzített fogpótlások esetén használható a hídtest alatti terület tisztítására.
Fogkő
A lepedék tartós jelenléte miatt, a dentális plakk elmeszesedése. Sárgás, barnás, feketés színű, érdes felületű. Erősen tapad a foghoz. Előfordulását tekintve, az íny felett és az íny alatt is előfordul. A megfelelő fogmosási technika hiányában leggyakrabban és leggyorsabban a nagy nyálmirigyek kivezető nyílásaival szemben képződik (felső nagyőrlők orca felüli oldalán, alsó metszők nyelv felőli felszínén). Elhanyagolt egyéneknél az egész fogfelszínt beboríthatja. Ha a lepedék kikristályosodása elindul, a fogkőképződés már láncreakcióként zajlik.
Jelentőségét az adja, hogy a lepedék fokozott megtapadására alkalmas felszínt képez. Nem utolsó sorban a plakkbaktériumok olyan toxint tartalmaznak, mely szövetelváltozást, károsodást okoz. Ezt a fogmosáskor tapasztalható ínyvérzés, kellemetlen szájíz jelezheti.
Amalgám tömések eltávolítása
Napjainkban az amalgámtömések eltávolítása illetve gyökérkezelések mindig nyálrekesszel (másnéven kofferdammal) történnek. Annak ellenére, hogy ez egy nagyon hasznos találmány, sajnos mégis nagyon kevés fogorvos használja. A lényeg, hogy a kezelt fogat (fogakat) egy gumilepedő segítségével maximálisan izolálják környezetétől. Így válhat teljesen biztonságossá a mérgező amalgám eltávolítása: a darabkák nem is érintkeznek a száj semmilyen részével, így megelőzhető a az eltávolított fogtömés véletlenszerű lenyelése.
Az új tömések elkészítése teljesen nyál és baktériummentes, így a hosszabb élettartam garantált. Használata egyszerű, az eredmény meggyőző!